Warning: Undefined array key "lng" in /data01/virt78196/domeenid/www.finantsguru.ee/htdocs/index.php on line 8

Warning: Undefined array key "lng" in /data01/virt78196/domeenid/www.finantsguru.ee/htdocs/index.php on line 8

Warning: Undefined array key "lng" in /data01/virt78196/domeenid/www.finantsguru.ee/htdocs/index.php on line 8

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /data01/virt78196/domeenid/www.finantsguru.ee/htdocs/index.php:8) in /data01/virt78196/domeenid/www.finantsguru.ee/htdocs/index.php on line 10
Investeeringute raamatupidamine | Finantsguru

Investeeringute raamatupidamine

Investeerimine läbi ettevõtte on üha populaarsem tegevus Eestis. Olenevalt investeeringust võib tegu olla äärmiselt kasuliku maksuvõiduga. Mina olen seisukohal, et raamatupidaja, kes ei ole ise investor, ei saa olla hea nõuandja. Läbi ettevõtte investeerimisel on levinumad varaklassid järgmised:

 • Kinnisvara investeeringud;
 • Aktsia investeeringud;
 • Krüptorahade investeeringud;
 • Ühisrahastuse investeeringud;
 • Kulla investeeringud;
 • Maa investeeringud;

Registreeri LEI kood soodushinnaga kasutades seda linki

Olenevalt investeeringu liigist võib saavutada läbi ettevõtte investeerimisel väga suure eelise läbi maksueffektiivsuse. Hea raamatupidaja oskab kaasa rääkida erinevate varaklasside investeeringutel ning anda investorile kasuliku nõu. Halb raamatupidaja võib tekitada investorile lisa maksukoormust ning majandusliku kahju.

 • Kinnisvara investeeringute puhul on kindlasti tähtis raamatupidajaga läbi arutada pikemaajalisem eesmärk. Kas ja mismoodi hakkab kinnisvara tulu tooma? Kas Sinul on eesmärk kasutada võimendust? Millised erinevused on ärikinnisvara ja korteri vahel? Kas ja mismoodi maksustatakse kinnisvara ostu ning müüki? Mis vahe on kinnisvara kajastamisel raamatupidamise erinevatel kirjetel? 
 • Aktsiate investeeringu raamatupidamisel soovitan samuti lähtuda ettevõtja soovist. Kas eesmärk on omada aktsiaid lühiajaliseks kauplemiseks või pikemaajaliselt. Kas portfell hakkab koosnema kasvuaktsiatest või dividendi aktsiatest? Siinkohal märgin ära, et hea raamatupidaja teeb vahet, mis hetkel on kasumlik investeerida eraisikuna ja mis hetkel juriidilise isikuna. Aktsiatesse investeerimisel on vajalik nende kajastamine õiglases väärtuses, mis eeldab raamatupidajalt arusaama ning tööd.
 • Krüptorahade kajastamine raamatupidamises on uuemapoolsem trend. Inimestel seostub krüptorahade sõna Bitcoin ja näiteks Bitcoini raamatupidamine. Krüptorahad on oma olemuselt äärmiselt volatiilsed ja likviidsed varad, mis vajavad täpsemat reguleerimist. Olles ise pikaajaline krüptorahade investor ning omades kogemust ka krüptorahade kaevandamis ettevõtetega, tunnen ennast selles vallas koduselt.
 • Ühisrahastuse investeeringute raamatupidamise märksõna on kindlasti raportid! Kuna ühisrahastuses on tihti palju erinevaid projekte, siis on vajalik korrektne kajastamine raamatupidases, et anda head ülevaadet ettevõtte juhile. Raamatupidaja peab aru saama ühisrahastuse olemusest - ühisrahastuse projektid, pankrotid, ebatõenäoliselt laekuvad laenud, kahjumid jm. Lisaks sellele on vaja eristada raha kontol, raha investeeringutes ning intress ja viivised.
 • Muud varaklassid nagu kuld ja hõbe, maa, bioloogiline vara jm vajavad samuti erinevat lähenemist ning omavad tänu ümberhindlusele võimalust suurele võimekusele.

Kuna investeeringud ja nende kajastamine raamatupidamises on keeruline, siis soovitan kindlasti vältida vähe kogenud raamatupidajaid ning raamatupidamise büroosid, kus töötavad pigem andmesisestajad. Ärge kartke küsida oma raamatupidajalt tema investeeringute kohta ning tõestusmaterjali oskuste ja kogemuste kohta! Hea raamatupidaja omab teadmisi ettevõtlusest, kui ka investeeringutest ning on usaldusväärne partner!